Jak pozyskać dotację dla firmy?

Większość z nas na pewno choć raz słyszała o tym, że Unia Europejska przeznaczyła na dofinansowania dla przedsiębiorców niemałe środki pieniężne. Większość z nas też słyszała o tym, że o takie dotacje może się starać, ale już mało kto wie, jak się do tego zabrać. Nie można powiedzieć, że pieniądze te leżą na ulicy, ale prawdą jest, że warto się o nie postarać, gdyż znacznie ułatwiają otwarcie własnej firmy.

Staranie o dotacje powinniśmy rozpocząć od znalezienia dobrego pomysłu na biznes

Autor zdjęcia: Nearsoft

Staranie o dotacje powinniśmy rozpocząć od znalezienia dobrego pomysłu na biznes. Nasz pomysł na biznes musi być jednak nie tylko dobry, ale i przede wszystkim rentowny. To naszym zadaniem będzie udowodnienie osobom przyznającym dotacje, że biznes będzie opłacalny, a pieniądze, które pozyskamy z dotacji nie zostaną zmarnowane. Już teraz powinniśmy zastanowić się nad tym, czy będziemy potrafili uargumentować sens swojego pomysłu.

Kolejną kwestią będzie zapoznanie się z kryteriami dotyczącymi konkretnej dotacji. Każda dotacja rządzi się swoimi prawami, w zależności od tego dla kogo jest przeznaczona i kto dysponuje pieniędzmi. Im więcej kryteriów spełnimy, tym większa szansa na pozyskanie pieniędzy.

Niestety, dobry pomysł na biznes nie wystarczy do tego, by pozyskać dotację. Kluczem do sukcesu jest odpowiednio napisany biznesplan oraz nasze zaplecze, czyli posiadana wiedza i doświadczenie, poparte odpowiednimi dokumentami.

Pomoc przy pozyskiwaniu dotacji

W staraniu o dotacje dla firm, wesprzeć nas mogą firmy zajmujące się doradztwem. To od nas zależy czy zdecydujemy się skorzystać jedynie z porady odnośnie starania się o dotacje czy też powierzymy takiej firmie dopełnienie wszystkich formalności.

Doradca może sporządzić za nas biznesplan według wszystkich koniecznych kryteriów, pomoże też dopełnić nam pozostałych formalności. Osoby takie są mają duże doświadczenie w kwestii dofinansowań, wiedzą, więc na co należy zwrócić szczególną uwagę, by nasz wniosek został przyjęty.